tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Dostarczanie witamin w jesienno-zimowym okresie jest bardzo ważne. Niektórzy nie są jednak zwolennikami tabletek. Wiadomo, można zastąpić je przeróżnymi owocami i warzywami, ale czy wiedzieliście, że istnieją także inne rośliny lecznicze? Mają one wiele właściwości, dzięki którym możemy zapobiegać takim chorobom jak na przykład przeziębienie, które jest teraz bardzo popularne u starszych jak i u tych najmłodszych osób. Dlatego przedstawiamy 10 ziół leczniczych, których zastosowanie jest bardzo proste, a efekty wręcz zniewalające.

Dziurawiec zwyczajny

Roślina posiadająca wiele przeróżnych zastosowań. Uśmierza ból, łagodzi dolegliwości nerwowe, a także pomaga podczas problemów trawiennych. Można znaleźć ją na łąkach, przy drogach i w lasach. Ma w sobie związek bakteriobójczy, co jest wielkim plusem. Niestety niektórzy nie mogą stosować Dziurawca zwyczajnego, ponieważ wchodzi on w interakcje z innymi lekami i może skutkować zmniejszeniem prawidłowego zastosowania innych przyjmowanych preparatów.

Rumianek

Przede wszystkim działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, ale również posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Bardzo przyspiesza gojenie ran i pobudza przemianę materii w skórze. Jej niewielkie wymagania w stosunku do gleby sprawiają iż rośnie ona w wielu miejscach, w całej Polsce.

Krwawnik pospolity

Ziele to znane było już za czasów Hipokratesa, gdy był stosowany do leczenia hemoroidów. Dziko rosnący krwawnik pospolity jest zauważalny wszędzie na terytorium naszego kraju. Swoimi zastosowaniami skradł serca wielu ludzi, gdzie w domowej apteczce zawsze jest dla niego miejsce. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa przeciwkrwotocznie. A na dodatek napary z tej rośliny stymulują pracę układu pokarmowego.

Mniszek lekarski

Znany pod inną nazwą, taką jak mlecz, który jest jedną z najpopularniejszych roślin w tym kraju. Jest jadalny, więc często dodajemy go jako dodatek do sałatek. Jednak najbardziej wykorzystywany jest do naparów. Posiada działania żółciopędne i żółciotwórcze, które biorą udział w rozkładzie tłuszczów. W jego liściach znajdują się związki, które wspomagają walkę z drobnoustrojami. Musimy liczyć się jednak z tym, że może wywoływać dolegliwości żołądkowe i nadkwasotę. U niektórych nawet wysypkę.

Pokrzywa

Jest uważana za chwast, tymczasem ma wiele właściwości zdrowotnych znanych już od wieków. Herbata z pokrzywy pomaga w odchudzaniu, lecz może oferować swoją pomoc także, gdy cholesterol jest zbyt wysoki lub poziom cukru w naszej krwi potrzebuje obniżenia. Jest to bardzo ważna informacja dla osób chorujących na cukrzycę. Kto by pomyślał, że płukanka z pokrzywy ma zbawienne zastosowanie dla włosów.

Mięta

Mięta to nie tylko znakomity aromat, ale też roślina lecznicza o wielu właściwościach. Stosowana jest przede wszystkim do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, ponieważ działa rozkurczowo na mięśnie tego układu. Najczęściej stosujemy jej w formie herbat i naparów. Mięta pieprzowa zwiększa ilość soku żołądkowego, przez co usprawnia proces trawienia.

Ostropest plamisty

Już dawna nasiona tej rośliny wykorzystywane są środek wspomagający pracę wątroby i dróg żółciowych. Obecnie jednak najbardziej znany jest dzięki silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. W Polsce głównie uprawiany jest właśnie do celów farmaceutycznych. Chroni wątrobę przed uszkodzeniami, przez co ma wielu swoich miłośników, lecz mało osób wie, że ma zapobiegać nowotworom.

Wiesiołek

Łagodzi bóle menstruacyjne, przez co stosowany jest głównie przez młode kobietki. Tworzy barierę przed wirusami i poprawia pamięć. Idealnie sprawdzi się przed ważnym egzaminem lub rozmową. Ułatwia spalanie tłuszczów i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Wiesiołek rośnie głównie na łąkach, gdzie nazywany jest świecą nocy.

Melisa

Uprawiana w Polsce głównie na plantacjach zielarskich melisa kojarzy się przede wszystkim ze spokojem i opanowaniem. Jednakże ma wiele innych zastosowań, o których mało kto wie. Kto by pomyślał, że ta roślina jest bardzo pomocna w sprawach takich jak poprawa apetytu i trawienia, przez co zmniejsza napięcie mięśni jelita grubego. Jest także środkiem przeciwwymiotnym stosowanym głównie w formie herbat dawanych najmłodszym.

Nie odwracajmy się od natury, bo jej moc w uzdrawianiu jest niezwykła. Już od tysięcy lat pomaga w codziennym życiu wielu ludzi na całym świecie. Dlaczego więc nie czerpać tego co najlepsze i dążyć do równowagi z naturą. W dzisiejszych czasach jest wiele sklepów zielarskich przychodzących z pomocą osobom, które nie mają możliwości szukania tych ziół osobiście. Korzystajmy z podanych dóbr i cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »