tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Statystyka mówi, że już co czwarta para w Polsce może mieć problemy z poczęciem potomka. Problemy dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn. Rzecz jasna, nie każda para potrzebuje od razu pomocy lekarza. Przyczyn niemożności zajścia w ciążę może być wiele, ale ogromny wpływ na sukces ma odpowiedni styl życia. Przeczytaj, jak naturalnie wspomóc starania o dziecko.

Zegar biologiczny

Ten dla kobiet jest mniej łaskawy niż dla mężczyzn. Panie mają największe szanse na zajście w ciążę do ok. 40 roku życia.

Seks, seks, seks

Trzymanie się zasady, że najlepiej jest współżyć w określone, płodne dni cyklu, może być frustrujące dla obu stron. Jeśli wam to nie w smak, cieszcie się po prostu sobą, bez stresu. Jeśli jednak jesteście „zadaniowcami” i wolicie postawić na szybszy efekt, skorzystajcie z metody obserwacji cyklu miesiączkowego (tu pomoże lekarz, który za pomocą USG dokona pomiarów cyklu).

Dbaj o BMI

Body Mass Index, co w języku polskim oznacza wskaźnik masy ciała, to stosunek wagi do wzrostu. Dlaczego to takie ważne? Nieprawidłowa masa ciała u kobiet i mężczyzn (zarówno nadwaga jak i niedowaga), zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu. Mężczyźni z nadwagą lub otyli mają wyższą temperaturę jąder, co niekorzystnie wpływa na produkcję plemników. Szacuje się, że każde dodatkowe 10 kg zmniejsza szanse na zapłodnienie o 10%.

Żyj w ruchu

Regularna, ale umiarkowana aktywność ruchowa poprawia ukrwienie całego organizmu, w tym narządów rodnych, o które nam przecież chodzi. Ważne jest jednak, by nie przesadzać i nie wyczerpywać się. Najlepiej kilka godzin tygodniowo przeznaczyć na spacery, jazdę na rowerze, pływanie czy choćby pracę w ogrodzie.

Zmień nawyki żywieniowe

Kwaśne środowisko pochwy niekorzystnie wpływa na żywotność plemników. Warto je zmienić na bardziej zasadowe, ograniczając spożycie mięsa, nabiału, produktów z mąki pszennej, słodyczy, kawy i oczywiście alkoholu. Co zamiast tego? Więcej warzyw i owoców.

Dieta kobiety powinna być bogata w witaminy (łącznie z B6), białko (to znajdziemy w orzechach, fasoli, grochu, soi), nienasycone kwasy tłuszczowe (pełno ich w morskich rybach, awokado, orzechach, oliwie), węglowodany (najlepiej z chleba pełnoziarnistego i ciemnego ryżu) i magnez.

Dieta mężczyzny powinna obfitować w przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki zmniejszające liczebność i ruchliwość plemników. Nie powinno w niej zabraknąć cynku(obecnego np. w jajach, rybach, mięsie i roślinach strączkowych) oraz witamin C i E.

Mężczyzno, nie grzej się

Wspomnieliśmy już powyżej, że zbyt wysoka temperatura jąder źle wpływa na jakość plemników. Które działania są niepożądane? Korzystanie z sauny i gorących kąpieli, intensywne treningi na siłowni, praca z laptopem na kolanach, przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, noszenie obcisłej bielizny.

Wyłoń się z dymu 

Tutaj też nie ma taryfy ulgowej – nikotyna może uszkodzić materiał genetyczny, wpływa negatywnie na jajniki i na plemniki. Jeśli całkowite rzucenie palenia wydaje się niemożliwe do zrealizowania, warto chociaż maksymalnie ograniczyć jego częstotliwość.

Nie daj się stresowi

Życie w pędzie, stresie, zmęczeniu nie pomaga. U kobiet stres może całkowicie rozregulować cykl miesięczny i gospodarkę hormonalną, u mężczyzn wpływa na jakość nasienia. Jeśli para dodatkowo stresuje się opóźnieniem w poczęciu potomka, niechcący podtrzymuje problem. Tu przydadzą się techniki relaksacyjne, wyciszające, dbanie o swoje hobby, zmiana niektórych nawyków dnia codziennego, przeorganizowanie obowiązków. A przede wszystkim wzajemne zrozumienie i wsparcie.

Szpital Podolany jest realizatorem programu polityki zdrowotnej: „Program Wspierania Leczenia Niepłodności Mieszkańców Miasta Leszna na rok 2022” -> https://www.nieplodnoscleszno.pl/ 

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »