tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Audiologia

Foniatria i audiologia to jedna specjalizacja w ramach otolaryngologii, która skupia się na zmianach chorobowych w obrębie głosu, słuchu, mowy i języka. Pacjenci są kierowani do lekarza audiologa foniatry przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, jeśli dostrzegą oni zaburzenia w procesie komunikacji. Foniatria koncentruje się na schorzeniach, które prowadzą do nieprawidłowości z wytwarzaniem dźwięków mowy, natomiast audiologia skupia się na zaburzeniach w obrębie słuchu.
Kardiologia PCO Szpital podolany

Kto i kiedy powinien zgłosić się do audiologa-foniatry?

Do audiologa-foniatry zgłaszają się osoby z różnymi dolegliwościami, m.in. przewlekłą chrypką, przedłużającym się podrażnieniem lub drapaniem w gardle czy krtani, uczuciem zatykania uszu, pogorszeniem słyszenia, zaburzeniami połykania, zmianami na języku, zanikaniem głosu, szumami usznymi. Inna grupa pacjentów to osoby cierpiące na zachwiania równowagi, zawroty głowy, trudności z mówieniem oraz ci, którzy mają zaburzenia głosu ze względu na charakter swojej pracy np. nauczyciele. Oprócz dorosłych pacjentów audiolog-foniatra przyjmuje też dzieci, zwłaszcza te z niedosłuchem lub częściową głuchotą, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju mowy, jąkające się, często zapadające na choroby uszu (np. zapalenie ucha), co może skutkować np. niedosłuchem oraz wadami wymowy, utrudniającymi komunikowanie się z otoczeniem. Audiolog-foniatra przyjmuje też pacjentów po zabiegach operacyjnych (np. krtani) lub po udarach mózgu, które muszą przejść rehabilitację, by na nowo nauczyć się mówić.

Pomimo pandemii Covid-19 nie wstrzymaliśmy naszej działalności. Z zachowaniem najwyższych środków ochrony osobistej zabiegi operacyjne oraz konsultacje specjalistów w naszej placówce odbywały się planowo. Jesteśmy i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji. Taka jest nasza misja.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do Nas!

61 66 88 444

Zapisz się na newsletter