tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Dlaczego warto leczyć otyłość?

Bo otyłość to poważna choroba, która zwiększa ryzyko wielu chorób: cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, niepłodności,  zaburzeń czynności nerek czy ryzyko wystąpienia nowotworów.

Dlaczego osoba otyła powinna skonsultować się z endokrynologiem?

Ponieważ warto wykluczyć przyczyny hormonalne otyłości i ocenić powikłania endokrynologiczne i metaboliczne. Takie postępowanie pomag uniknąć niepowodzeń i ulatwia osiągnięcie założonych celów dietetycznych i metabolicznych.

Czy leczenie otyłości powinno być indywidualnie dobrane do pacjenta?  

Lekarz pomaga zaplanować proces leczenia otyłości – indywidualizuje zalecenia zmiany stylu życia – takie jak wstępne zalecenia dietetyczne, godziny spożywania posiłków czy dososowanie aktywności fizycznej do pacjenta. Na postawie badania i wyników pacjenta decyduje czy potrzebne jest leczenie hormonalne lub jego modyfikacja oraz jaka suplementacja jest niezbędna. Ważna jest identyfikacja uchwytnych błędów żywieniowych, popełnianych wcześniej przez pacjenta.

Czy zawsze potrzebne jest leczenie farmakologiczne?

Leczenie farmakologiczne warto rozważyć w chorobie otyłościowej i wcześniejszych niepowodzeniach zmiany stylu życia. Także w nadwadze i towarzyszących jej powikłaniach  można rozważyć leczenie  farmakologiczne. W świetle aktualnej wiedzy medycznej właściwie dostosowane leczenie ułatwia terapię otyłości. Leczenie trzeba dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę preferencje, choroby towarzyszące, czy obecność zaburzeń odżywiania takich jak podjadanie, jedzenie nocne. W niektórych przypadkach warto też rozważyć leczenie bariatryczne. U wielu pacjentów jednak po właściwym leczeniu  zaburzeń glikemii, zmodyfikowaniu stylu życia i diety czy wykluczeniu błędów i właściwie lecząc choroby towarzyszące, udaje się osiągnąć redukcję masy ciała i odwrócić wcześniejsze zaburzenia metaboliczne. W niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja psychologa czy psychodietetyka.

Czy można leczyć otyłość u dzieci?

Im wcześniej zaczniemy zmianę stylu życia i leczenie otyłości, tym łatwiej osiągnąć założone cele i odwrócić  współistniejące zaburzenia metaboliczne. Leczenie otyłości u dzieci przy wsparciu i zrozumieniu rodziców i współpracy dziecka zaangażowanego w cały proces zmian jest leczeniem skutecznym. W niektórych przypadkach leczenia choroby  otyłościowej u dzieci  powyżej 12 rż można również rozważyć nowoczesne leczenie farmakologiczne. Przy pacjentach pediatrycznych warto rozważyć także wsparcie psychologiczne dla dzieci i ich opiekunów. 

dr hab n. med. Małgorzata Kałużna

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Pediatria w Szpitalu Podolany

🌈 Dbamy o zdrowie najmłodszych! 🌈 Dzieci są naszą przyszłością, a ich zdrowie jest dla nas priorytetem. W naszej poradni pediatrycznej w Szpitalu Podolany zapewniamy pełną opiekę

Czytaj więcej »

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »