tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin na całym świecie. Większość chłopców już od najmłodszych lat pragnie uczęszczać na treningi, grać w meczach czy sparingach. Ta rywalizacja, wzajemna motywacja i zaangażowanie, to coś wspaniałego. Jednakże każdy z rodziców pragnie dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego też doszukuje się plusów i minusów wybranego sportu. 

Przedstawiamy zatem najczęstsze urazy, które można zaznać uprawiając piłkę nożną. Uważamy, że ta informacja będzie strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą poznać trochę bardziej ten sport od innej strony. Zapraszamy do miłej lektury!


Uszkodzenia skóry

Skóra jest pierwszą powłoką ochronną ludzkiego organizmu. W wyniku tego może dojść do wielu otarć, pęknięć, odparzeń, które najczęściej prowadzą do powstania ran. Wystarczy jeden rzut na trawę i już na naszej nodze lub ręce pojawiają się otarcia. Mimo, że nie jest to bardzo poważna dolegliwość, to i tak warto uważać, gdyż może to skutkować wieloma innymi problemami. Warto też wspomnieć o stłuczeniach, które powstają na skutek silnego oddziaływania na ciało człowieka. W efekcie może dojść do przerwania naczyń krwionośnych lub do wylewu, a w miejscu powstaną siniaki i obrzęk. W przypadku silnego stłuczenia warto udać się do specjalisty. 

Skręcenie stawu skokowego

Jest to chyba najczęstsza kontuzja, która towarzyszy piłkarzom w każdym wieku. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku poślizgnięcia, upadku, lub nagłego oparcia się na zewnętrznej stronie stopy. Jej najczęstszymi objawami są nagły i ostry ból, który utrudnia normalne poruszanie się. Dodatkowo może wystąpić krwawienie lub obrzęk. Trzeba jeszcze wiedzieć, że podczas skręcenia stawów skokowych może dojść do uszkodzenia mięśnia czy nawet kości. 

Naciągnięcia mięśnia 

Jest to uraz, który zazwyczaj powstaje w efekcie nadmiernego przeciążenia i zerwania włókien. Najczęściej ukazuje się w miejscu, gdzie mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna.

Możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze urazy, czyli naciągnięcie mięśnia barku, uda i pleców. Ból, który możemy wtedy odczuwać jest kłujący i nasila się w wyniku nacisku. Trzeba wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj ograniczanie poruszania bolącą częścią ciała, a także stosowania zimnych okładów. 

Złamanie kości

Niezwykle bolesny uraz, który można podzielić na złamanie otwarte, lub to zamknięte. Złamanie kości najczęściej objawia się ostrym bólem, nasilającym się podczas poruszania uszkodzonego miejsca, deformacją i opuchlizną. W przypadku pierwszej możliwości, czyli złamania otwartego możemy zauważyć dodatkowo krwotok zewnętrzny. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to prowizorycznie usztywnić kończynę i bezzwłocznie udać się do lekarza, gdzie uszkodzona część ciała zostanie odpowiednio zabezpieczona, usztywniona za pomocą szyn lub gipsu. 

Profilaktyka

Przede wszystkim każdy sportowiec, nie tylko piłkarz powinien pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed każdym meczem, sparingiem czy treningiem. Gdyż to właśnie ona sprawia, że nasze mięśnie i stawy są gotowe do wysiłku fizycznego. Oczywiście odpowiednim  rozwiązaniem będzie również stały kontakt z fizjoterapeutą. Określi on odpowiedni plan po treningowy i pomoże w wypadku niektórych urazów spowodowanych przeciążeniami i przetrenowaniem. 

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »