tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Ślina jest wydzieliną, która pełni istotne funkcje w procesie trawienia. Nie tylko nawilża pokarm, ułatwiając przełykanie, ale także wypłukuje bakterie oraz resztki jedzenia, a zawarte w niej enzymy rozpoczynają proces trawienia węglowodanów jeszcze w jamie ustnej. Wytwarzana jest przez gruczoły ślinowe, nazywane także śliniankami, które niestety narażone są na występowanie różnych schorzeń.

W jamie ustnej znajdują się 3 pary dużych gruczołów ślinowych oraz tysiące mniejszych ślinianek. Schorzenia, które dotykają ślinianki, polegają przede wszystkim na upośledzeniu drożności przewodów wyprowadzających. Objawem niedrożności przewodów jest obrzęk ślinianek, który czasem wiąże się z odczuwaniem silnego bólu podczas posiłków – mówi specjalista z Poznańskiego Centrum Otolaryngologii.

Choroby ślinianek

Najczęściej spotykanym schorzeniem ślinianek jest kamica. Kamienie w przewodach ślinianek powstają na skutek zaburzeń wydzielania elektrolitów i przyjmują różne rozmiary – od wielkości główki od szpilki do rozmiarów pestki wiśni. Inne zaburzenia utrudniające wypływ śliny z gruczołu to czopy śluzowe i ciała obce w śliniankach, polipy błony śluzowej oraz zagięcia przewodu wyprowadzającego.

Leczenie niedrożnych przewodów ślinianek

Sialoendoskopia jest stosunkowo nową metodą leczenia niedrożnych przewodów wyprowadzających ślinianek. Dotychczasowe sposoby były bardzo inwazyjne i wiązały się z koniecznością hospitalizacji. Wykorzystanie innowacyjnych technologii i materiałów do budowy sialoendoskopu pozwoliło na stworzenie precyzyjnego zabiegu diagnostycznego i leczniczego, który nie wymaga wykonywania żadnych cięć na szyi i skórze pacjenta. Jednocześnie udało się wyeliminować ryzyko uszkodzenia ślinianek i porażenia nerwu twarzowego.

Przebieg sialoendoskopii

Wskazaniem do zabiegu jest nawracający obrzęk dużych ślinianek, będący sygnałem o niedrożności przewodów. Badanie poprzedza konsultacja ze specjalistą otolaryngologiem i USG. Sialoendoskopia wykonywana jest zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu wyjaśnia ekspert Poznańskiego Centrum Otolaryngologii.

Podczas badania urządzenie wprowadzane jest do światła przewodu gruczołów śliniankowych przez naturalne ujście w jamie ustnej pacjenta. Mikroskopijne rozmiary sialoendoskopu pozwalają na dokładne zbadanie wnętrza kanałów o średnicy nieprzekraczającej 1,5 mm. Wykryte podczas badania zmiany patologiczne można usunąć w trakcie tej samej procedury, dzięki wykorzystaniu mikronarzędzi.

Postępowanie pozabiegowe

Dolegliwości związane z niedrożnością przewodu wyprowadzającego ustępują natychmiast po usunięciu przyczyny. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, zaś w ciągu 2-3 dni po zabiegu może wrócić do całkowicie normalnego funkcjonowania. W tym czasie możliwa jest potrzeba stosowania środków przeciwbólowych, a czasem antybiotyku.

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »