Witamina C, czyli kwas askorbinowy zyskał swoją sławę dzięki medycynie. Mało osób wie, że kwas ten świetnie spisuje się jako przeciwutleniacz, który zapobiega procesom starzenia, poprawia krążenie, a nawet pomaga w walce z nowotworami.
Zapotrzebowanie
Witamina C nie jest wytwarzana przez człowieka , więc musimy sami dostarczać ją do swojego organizmu. Nie ważne czy to z pożywieniem, czy jako suplementy. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia oszacowali zapotrzebowanie na kwas askorbinowy. Wynosi ono:
- u dzieci – 40-50 mg
- dziennie u kobiet – 75 mg
- dziennie u mężczyzn – 90 mg dziennie
Kwas askorbinowy w przyrodzie
Natura jest bogactwem witamin. Przykładem tego są np. czarna porzeczka, dzika róża, malina, agrest, papryka, brokuł, szpinak i natka pietruszki.
Witamina C – objawy niedoboru
Niedobór przyczynia się do osłabienia naczyń krwionośnych i może doprowadzić do niedokrwistości, ponieważ związek ten zwiększa przyjmowanie żelaza. Może dojść także do zmian w chrząstkach i kościach. Główne objawy to:
- ogólne osłabienie organizmu,
- brak chęci do jedzenia,
- częstsze występowanie siniaków,
- bóle mięśni i stawów.
Kiedy zapotrzebowanie wzrasta?
Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wzrasta, gdy:
- uprawiamy ciężki i długotrwały wysiłek fizyczny,
- wymiotujemy lub mamy problemy z jelitami,
- chorujemy na cukrzycę lub na nadciśnienie tętnicze,
- palimy papierosy,
- jesteśmy osobą starszą,
- żyjemy pod wpływem silnego stresu.
Przedawkowanie, czy to możliwe?
Wiele osób zapewne nawet nie wie, że można przedawkować witaminę C. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, więc wydalamy ją w moczu i pocie. Jeśli jednak przekroczymy 1000mg, możemy spodziewać się zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Ważne!
Jeśli bierzemy tabletki antykoncepcyjne, musimy bardzo uważać, żeby nie przekroczyć zapotrzebowania 1000 mg/dobę. Może dojść wtedy do zwiększenia ilości estrogenu w naszej krwi nawet o 50%. Mogą wystąpić problemy z pęcherzykiem żółciowym, infekcje pochwy, nudności, wymioty i wzdęcia.