Trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu czy krew w moczu to oczywiste sygnały, że coś jest nie tak. Warto wtedy udać się po pomoc do urologa, by uzyskać profesjonalną diagnozę.
Urologia jest operacyjna gałęzią medycyny. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem układu moczowego u kobiet oraz układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o schorzenia nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej, prostaty i jąder.
Niepokojące objawy
Najczęstsze objawy chorób urologicznych to:
- trudności w oddawaniu moczu (np. częstsze parcie na mocz w ciągu dnia lub w nocy, niezdolność do zatrzymywania moczu, słabszy przepływ moczu, ból podczas oddawania moczu)
- ból w podbrzuszu lub odcinku lędźwiowym.
- krew w moczu
5 najczęstszych chorób, które diagnozuje urolog:
- Kamienie w drogach moczowych, czyli kamica nerkowa (moczowa)
- Z tym schorzeniem boryka się ponad 4% populacji. To choroba przewlekła o zróżnicowanym przebiegu. W układzie moczowym tworzą się złogi zbudowane z substancji obecnych w moczu.
- Inkontynencja
- To, mówiąc prosto, nietrzymanie lub popuszczanie moczu, czyli brak kontroli nad własnym pęcherzem moczowym. Europejskie statystyki mówią o 16% populacji, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety.
- Nowotwory
- W przypadku mężczyzn najczęstszy jest rak prostaty. Co roku w Polsce notuje się 19.000 nowych przypadków. Stanowi to u nas 23% wszystkich nowotworów. Inne nowotwory mogą dotyczyć nerek, pęcherza moczowego, jąder i prącia.
- Powiększenie prostaty
- Ten problem dotyka już ponad pięćdziesięciu procent mężczyzn po pięćdziesiątce. Wraz z wiekiem odsetek ten wzrasta. Powiększona prostata czasami blokuje cewkę moczową i komplikuje oddawanie moczu.
- Niepłodność męska i problemy z erekcją
- Co prawda według najnowszych badań seksuologów nie wzrasta liczba niepłodnych mężczyzn, ale przybywa problemów z niepłodnością. Stan ten ma wiele przyczyn, dlatego diagnozy należy szukać o specjalistów.
Prewencja i podstawowe badania
Urolodzy nie ustają w dążeniach do zwiększania świadomości społeczeństwa na temat chorób układu moczowego. Organizują wiele inicjatyw promujących prewencję i okresowe badania. Jest na tym polu jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ wymienione powyżej schorzenia i choroby często traktowane są – niesłusznie – jako powód do wstydu. Pacjenci obawiają się także bólu, przy czym podstawowe badania nie są w ogóle bolesne. To w pierwszym rzędzie wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne brzucha, badanie odbytnicy, analiza moczu oraz badanie USG.