tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Zbliżająca się zima to nie tylko czas Świąt Bożego Narodzenia i śnieżnej zabawy. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że co roku szron pokrywa drogi, chodniki zamieniają się w lodowisko, a sporty sezonowe niosą ze sobą ryzyko okropnego upadku. Chociaż niektóre upadki wyglądają komicznie i lubimy się z nich śmiać, to jednak powinniśmy być bardzo ostrożni.

Urazy kolana i nadgarstka

„Ryzyko ześlizgnięcia się, zwłaszcza na chodnikach, gwałtownie rośnie, więc seniorzy powinni zachować szczególną ostrożność. „Najczęściej w okresie zimowym cierpią kolana i kostki, a u osób starszych nadgarstki” – wyjaśnia nasz ortopeda dr n. med. Karol Szymański. To właśnie z tymi kontuzjami najczęściej spotyka się on w naszej poradni.

Aby uniknąć bólu i dyskomfortu, najważniejsza jest profilaktyka:

  • zakładaj obuwie z odpowiednią antypoślizgową podeszwą
  • noś ubrania z elementami odblaskowymi,
  • w sporcie nie przekraczaj granicy zmęczenia, w której tracisz koncentrację,
  • uważaj na chodnikach i schodach, chodź wzdłuż balustrady,
  • wybierz odpowiedni dla siebie sport, nie przeceniaj swoich umiejętności,
  • zachowuj szczególną uwagę, kiedy się spieszysz,
  • unikaj impulsywnych, gwałtownych ruchów,
  • noś ciepłe ubrania i pij mniej alkoholu, ponieważ zaburza on równowagę.

Jednak gdy już zdarzy się niefortunny upadek, nie pozostawiaj nic przypadkowi.

Jak postępować przy urazie?

Przede wszystkim ważne jest, aby wyostrzyć uwagę i ocenić sytuację. Upadek może wydawać się gorszy niż w rzeczywistości i na odwrót. „Konieczne jest monitorowanie, czy kończyna puchnie, czy nie” – mówi dr n. med. Karol Szymański. „Jeśli jest to coś poważniejszego, obrzęk jest jednym z pierwszych objawów obok zasinienia. Kiedy się pojawi, dobrze jest unieruchomić i schłodzić kończynę. Jednak zakres obrażeń jest różny i naturalne jest, że chcemy wiedzieć, jak poważny jest nasz stan.”

„Przy złamaniach wewnętrznych dochodzi do znacznego obrzęku, niejednokrotnie bez przebarwień. Więc logika podpowiada nam, że im szybciej puchnie, tym jest gorzej ”- mówi nasz ortopeda. Nawet lekarzom trudno jest od razu stwierdzić, co to za konkretna kontuzja, a co dopiero komuś, kto nie ma doświadczenia w tym temacie. „Jeśli ból nie ustąpi, warto jak najszybciej udać się do naszej placówki”.

Upadłem, co teraz?

Głównym hasłem powinno być: Nie zwlekaj! Im dłużej cierpisz z powodu obrzęku, tym bardziej poważne mogą być komplikacje. W ciągu 24 godzin od urazu pacjent powinien zostać poddany rezonansowi magnetycznemu. W związku z tym lekarz określi, czy konieczna będzie operacja. „Dzięki różnym możliwościom medycyny jesteśmy w stanie przywrócić złamanie do pierwotnego stanu. Naszym celem jest odtworzenie stanu pierwotnego. Na przykład, gdy pęknięcie łąkotki zostanie wykryte wystarczająco wcześnie, wynik końcowy i efekt w przyszłości może być bardzo korzystny. Jeżeli już nastąpił proces gojenia, który następuje po około dwóch tygodniach, próbujemy naprawić już tylko to co się da” – ostrzega ortopeda.

Dlatego właściwym rozwiązaniem nie jest pozostanie w domu tylko z bandażem, lecz udanie się do naszego Szpitala Podolany!

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »