tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Morsowanie polega na zanurzeniu się lub krótkiej kąpieli w zimnym zbiorniku wodnym, takim jak morze, jezioro lub rzeka. Zazwyczaj ma charakter grupowy i jest praktykowane od jesieni do wiosny. Morsowanie porównywalne jest do krioterapii, ponieważ ma podobne działanie, jednakże przed rozpoczęciem kąpieli w przeręblu trzeba skonsultować się z lekarzem, który przedstawi możliwe przeciwwskazania.

Morsowanie – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem należy poznać kilka cennych rad i wskazówek, dzięki którym podróż z morsowaniem zacznie się bezpieczniej i przyjemniej. Oczywiście do wody nie można wejść bez wykonania wcześniejszych kroków. A są to:

  • Zimny prysznic – jest początkowym etapem na drodze do pluskania się w chłodnym zbiorniku wodnym. Regularna kąpiel w wodzie o’temperaturze około 10 stopni Celsjusza zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego. Prysznic powinien być wykonywany codziennie przez kilka minut, by przygotować ciało do niskich temperatur. 
  • Wybierz odpowiedni strój – mało osób wie, że strój do morsowania jest bardzo ważny. Nie musi być on bardzo profesjonalny, lecz o kilku elementach trzeba niezwłocznie pamiętać.  Na pierwszym miejscu znajduje się czapka. Przez głowę ucieka bardzo dużo ciepła, a nie można dopuścić do zbyt szybkiego wychłodzenia ciała. Rękawiczki i buty także są przydatne, tymczasem nie każdy ich używa. Nie jest to rzecz, którą trzeba nosić, jednakże ich użycie daje tylko same plusy.
  • Nie zaczynaj morsowania zimą – lepszą alternatywą będzie wybranie się jesienią. Temperatury na zewnątrz nie są aż tak niskie, przez co organizm powoli przygotowuje się do zimnej wody.

Morsowanie – zalety:

  • zwiększenie odporności,
  • hartowanie organizmu,
  • lepsza jakość snu,
  • pomoc przy utracie wagi,
  • korzystny wpływ na walkę z depresją,
  • dobry wpływ na stan skóry, 
  • łagodzenie bólu mięśni.

Jak długo można przebywać w wodzie?

Jest to najczęstsze pytanie, które zadawane jest przez nowicjuszy.  Nie ma na to podręcznikowej odpowiedzi. Każdy jest inny, więc czas każdego przeróżny. Wacha się on w granicach od 5 do 30 sekund za pierwszym razem. Niektórzy twierdzą także, że długość czasu spędzonego w wodzie zależna jest od temperatury wody, np. w zbiorniku o’temperaturze 2 stopni Celsjusza powinno się przebywać 2 minuty. Ludzie cyklicznie morsujący mogą być w przeręblu nawet kilkanaście minut. Jedno jest pewne – morsowanie ma sprawiać przyjemność, zachowując umiar będziemy czerpać z tego o wiele większą frajdę. 

Przeciwwskazania

Kąpieli w zimnej wodzie powinny szczególnie unikać osoby, które:

  • mają problemy kardiologiczne,
  • cierpią na choroby układu krążenia,
  • chorują na nadciśnienie, epilepsję.

Dodatkowo osoby z boreliozą także powinny unikać morsowania.

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Pediatria w Szpitalu Podolany

🌈 Dbamy o zdrowie najmłodszych! 🌈 Dzieci są naszą przyszłością, a ich zdrowie jest dla nas priorytetem. W naszej poradni pediatrycznej w Szpitalu Podolany zapewniamy pełną opiekę

Czytaj więcej »

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »