Każda osoba, która została zatrudniona na umowę o pracę, powinna przejść najpierw wstępne, a później okresowe badania lekarskie. Medycyna Pracy to bardzo ważna kwestia, której pod żadnym pozorem nie można bagatelizować i pomijać. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo pracownika, jak i wszystkich, którzy mają z nim kontakt na co dzień w pracy. Jest to wyraźnie zaznaczone w Kodeksie Pracy.
Według przepisów osoba, która nie ma wykonanych wstępnych badań lekarskich nie może być zatrudniona
Mówi o tym jasno artykuł 229 Kodeksu Pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie posiada zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku. Dopiero wizyta u lekarza medycyny pracy oraz wykluczenie wszelkich ewentualnych zdrowotnych przeszkód, daje możliwość zatrudnienia.
Przepis ten dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od okoliczności, zatrudniony nie może podjąć się danego zadania w firmie, dopóki lekarz nie sprawdzi, czy może to zrobić. Artykuł odnosi się do każdego zawodu, jaki możemy znaleźć na rynku pracy.
Najważniejszy jest fakt, że ignorowanie i zaniedbanie tych badań wiąże się z bardzo surowymi karami, które odgórnie zostały nakreślone przez państwo.
Medycyna Pracy – kto ponosi karę za brak badań?
Przede wszystkim to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikowi możliwości odbycia badań lekarskich. Zaniedbanie go wiąże się z wysoką karą pieniężną zaczynającą się od 1000 do nawet 30 000 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że kwotą będzie obciążony pracodawca niezależnie od tego czy dopuścił się tego czynu umyślnie, czy też nie.
Oczywiście pracownik również może ponieść karę adekwatną do swojej winy. Jeśli dobrowolnie nie podda się badaniom, jego przełożony może wnioskować o natychmiastowe zwolnieniu. W tym przypadku stosuje się także postępowanie dyscyplinarne ze względu na ciężkie naruszenie obowiązków pracownika. Oprócz tego może zastosować jedną z kar porządkowych, wymienionych w artykule 108 Kodeksu Pracy.
Organy nadzorujące sytuację pracowników w tej sytuacji, to Państwowa Inspekcja Pracy oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Negatywne orzeczenie lekarskie, co robić?
Negatywne orzeczenie lekarskie nie świadczy od razu o przymusowym zwolnieniu.
Istnieje możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Powinno się ono odbyć jak najszybciej, a do tego należy poprzedzić je badaniami lekarskimi, gdyż to na ich podstawie, biorąc pod uwagę inne zagrożenia aniżeli wcześniej, lekarz może wydać swoją opinię o zdolności pracownika do wykonywania przeróżnych zadań.
Niestety jeśli nie ma możliwości zmiany stanowiska jedynym wyjściem będzie wypowiedzenie umowy. Należy wtedy zastosować zasady ogólnie przyjęte, które zapisane są w przepisach prawa pracy. W tym przypadku nie ma mowy o zwolnieniu dyscyplinarnym.