Badanie EEG (elektroencefalografia) jest bezbolesnym badaniem pozwalającym ocenić pracę mózgu. Polega ono na zapisie zmian elektrycznych, które zachodzą w komórkach mózgowych. Badanie jest w pełni bezpieczne i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.
Wykonujemy je w sytuacji, gdy:
-chcemy zróżnicować, czy dane zaburzenia u dziecka (zaburzenia świadomości, drgawki, drżenia, bóle głowy z wymiotami) nie mają charakteru napadowego i nie są objawem padaczki – wykonujemy wówczas badanie w senności i śnie
-chcemy ocenić czynność podstawową (czy nie ma zwolnienia rytmu podstawowego)
Wskazania do wykonania EEG dziecka:
- Padaczka
- Agresja
- Zaburzenia snu
- Zapalenie opon mózgowych
- Bóle i zawroty głowy
- Utrata przytomności
- Opóźnienia rozwoju psychoruchowego
- Stany lękowe
- Zaburzenia koncentracji
- Zaburzenia widzenia
W zależności od przyczyny wykonujemy badanie EEG w czuwaniu lub we śnie.
Jak przygotowujemy dziecko do badania EEG:
-dzień wcześniej wieczorem należy umyć włosy dziecku neutralnym szamponem i dobrze spłukać. Po umyciu nie należy stosować kosmetyków na włosy (odżywek, żeli, lakierów, pianek, oliwki ) Powodują one słabszy odbiór bodźców elektrycznych
-w dniu badania nie powinno się przeprowadzać u dziecka procedur diagnostycznych, które wywołują u dziecka stres (w tym pobierania krwi)
-przed badaniem dobrze jest, by dziecko zjadło lekki posiłek
-nie odstawiamy leków przed EEG – leki, które otrzymuje na stałe, powinny być podane o tych godzinach, co zwykle
-bezpośrednio przed badaniem dziecko powinno pójść do toalety
-do badania EEG w czuwaniu pacjent powinien być wyspany
-do badania EEG we śnie: skracamy sen nocny – wybudzamy dziecko wcześniej niż zwykle
- dziecko powyżej 8 r. ż. zwykle wybudzamy około 3.00,
- między 3 a 8 r.ż. około 4-5.00,
- niemowlę powinno mieć wykonane badanie w godzinach naturalnego snu.
W czasie drogi do Pracowni EEG dziecko nie może zasnąć. Dziecko musi spontanicznie zasnąć w gabinecie lekarskim. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta.
Badanie u noworodków i niemowląt
Dzięki temu, że badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne można je przeprowadzić u bardzo małych dzieci. Ważne jest aby godzina badania przypadała na czas kiedy dziecko zazwyczaj śpi. Karmienie malucha odbywa się w pracowni EEG po założeniu czepka. Kiedy dziecko zaśnie rozpoczyna się badanie.
Przebieg badania EEG:
Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Na głowę dziecka zakładany jest specjalny czepek z 16-24 elektrodami, których zadaniem jest rejestracja pracy mózgu. Aby zwiększyć przewodnictwo elektrody nawilża się specjalnym żelem. Uzyskany w ten sposób zapis zostaje wzmocniony i tworzy się elektroencefalograf. W trakcie badania dziecko powinno być spokojne, nie wykonywać żadnych ruchów, które mogłyby zakłócić lub zaburzyć badanie.
Lek. Med. Danuta Tomkowiak – Kędzia neurolog