tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Podczas rozmowy telefonicznej musisz przykładać telefon do drugiego ucha, by lepiej słyszeć? Nie możesz skupić się na jednym głosie w tłumie, a może masz kłopot z usłyszeniem dość głośnego radia? To mogą być problemy ze słuchem. Wiele osób błędnie myśli, że jest to natychmiastowa utrata całkowitego słuchu. Nic bardziej mylnego. Niedosłuch to zaburzenie ze strony narządu słuchu polegające na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Krótko mówiąc, słyszymy coś, ale nie do końca to rozumiemy.

Często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi objawów niedosłuchu, metody jego leczenia i profilaktyki. Faktycznie, jest to dość trudny temat, więc poniżej postaramy się odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące zapytania.

Problemy ze słuchem – objawy

Objawów można by wymieniać naprawdę sporo, zaczynając od tych najczęstszych, kończąc na tych, o których większość nawet nie słyszała. Postaramy się jednak przedstawić wiele z nich, by rozpoznanie niedosłuchu było o wiele łatwiejsze. 

  • Masz problem ze zrozumieniem tego, co mówią inni?
  • Masz problem ze zweryfikowaniem kierunku, z którego dochodzą dźwięki?
  • Musisz podgłośnić radio lub telewizor do tego stopnia, że innym to przeszkadza?
  • Nie słyszysz wyraźnie w zatłoczonych lub hałaśliwych miejscach?
  • Słyszysz jakby inni mówili tylko szeptem?
  • Nie słyszysz, jeśli ktoś dzwoni do drzwi?
  • Śpiew ptaków lub mruczenie kota przestało być słyszalne?

Jeżeli chociaż jeden z tych objawów doskwiera Ci na co dzień to pamiętaj, aby bezzwłocznie udać się do specjalisty! To mogą być problemy ze słuchem!

Leczenie niedosłuchu

Oczywiście powodów, dlaczego nie słyszymy wyraźnie jest wiele. Możliwe, że coś  nam utknęło w uchu, bądź też może być to spowodowane jakąś chorobą. Dlatego przedstawimy kilka propozycji leczenia, które nadadzą się do różnych sytuacji. A należą do nich:

  • leczenie infekcji powodujących naruszenie słuchu,
  • zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego,
  • wszczepienie implantu słuchowego, 
  • jeśli jest to możliwe, to usunięcie nowotworów,
  • usunięcie ciała obcego z ucha.

Profilaktyka

Znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż o słuch powinno się troszczyć non stop, nie tylko wtedy, gdy powoli go tracimy. Najczęściej to dzieci bagatelizują tę sprawę, odpłacając za to po latach wieloma schorzeniami. Trzeba pamiętać o 3 podstawowych zasadach.

Pierwszą rzeczą, na którą powinno się zwracać uwagę to głośność słuchawek. Zazwyczaj urządzenie pokazuje odpowiednią głośność do 60%. Nie powinno się przekraczać tej granicy, gdyż długotrwałe słuchanie tak głośnej muzyki może jedynie zaszkodzić. Następnym ważnym posunięciem będzie ochrona uszu w miejscach, gdzie jest bardzo głośno. Pomocne tutaj będą małe, niepozorne zatyczki do uszu.

Ostatnią, lecz bardzo ważną sprawą jest po prostu przerwa. Nasz słuch także musi odpocząć. A w tym czasie zadbanie o higienę uszu będzie strzałem w dziesiątkę!

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »