Może ją wywołać bakteria, wirus a nawet i grzyb. Początkowo jej objawy są podobne do typowych infekcji dróg oddechowych. Mowa tutaj o bólu gardła, łamaniu w kościach, katarze, temperaturze. Dopiero z czasem pojawia się nieznośny ból gardła, który męczy nas przez kilka dobrych dni.
W żadnym wypadku nie można bagatelizować anginy, nieleczone i źle prowadzone może zakończyć się powikłaniami groźnymi dla naszego życia i zdrowia.
Zobaczcie i przeczytajcie więcej na temat tej wyjątkowo niewygodnej choroby.
Według terminologii lekarskiej, angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Jest to choroba zakaźna, która z łatwością może przenosić się na drugiego człowieka drogą kropelkową. Najczęściej występuje ona u dzieciuje ona u dzieci, często przytulając się do równieśników. Czasami może łapać i rodziców tych dzieci, które przyniosły chorobę ze szkoły.
Ze względu na miejsce występowania, anginę dzieli się na 3 rodzaje:
- angina migdałka podniebiennego
- angina migdałka gardłowego
- angina migdałka językowego
Najczęstszą przyczyną anginy są bakterie paciorkowce. To one odpowiadają za największy odsetek zachorowań. Dlatego też lekarze widząc często biały nalot na migdałkach od razu wiedzą, że należy stosować antybiotyk, aby natychmiast podjąć walkę z „nieprzyjacielem”. Poza bakteriami winowajcami anginy czasem są również wirusy lub grzyby. W takich wypadkach, leczenie antybiotykiem nie jest skuteczne.
Typowe objawy anginy:
- Nagła wysoka gorączka
- Nieustający ból gardła
- Boleność przy dotyku węzłów chłonnych
- Kaszel
- Niedrożność nosa
- Dreszcze
Powikłania po anginie
Angina jak każda źle leczona choroba, może pozostawić po sobie bardzo okrutne ślady. Są i będą one wtedy zagrożeniem dla naszego życia oraz zdrowia.
Wśród najpopularniejszych powikłań, można wymienić:
Zapalenie ucha środkowego, Zapalenie zatok, Ropień okołomigdałkowy, Ropień zagardłowy, Zapalenie płuc, Zapalenie mięśnia sercowego, Zapalenie stawów, Gorączka reumatyczna, Ostre zapalenie nerek, Pląsawica Sydenhama, Zapalenie tęczówki, Zapalenie skóry (rumień guzowaty), Ropowica przestrzeni przygardłowej, Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, Zapalenie wyrostka sutkowatego, Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
Zapobieganie anginie
Nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie, liczba odmian paciorkowców jest tak duża, że nie sposób im zapobiec. Najważniejszą rzeczą, aby uniknąć choroby jest dbanie o odporność, odpowiednie ubieranie się w stosunku do panującej temperatury, unikanie środowisk, wśród których może występowac choroba.