tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Nasi przodkowie wierzyli w zgubne działanie Południcy – słowiańskiego demona, który polował latem na tych, którzy odważyli się pracować w południe na polu. Nie mając wiedzy o promieniowaniu słonecznym, czerpali z obserwacji i doświadczeń. My, bogatsi o naukową wiedzę, możemy skutecznie zapobiegać poparzeniom słonecznym. Przeczytaj, jak chronić swoją skórę latem.


Jak działa promieniowanie słoneczne?

Promienie słoneczne składają się z niewidocznego promieniowania UVA i UVB.

  • Promienie UVA docierają głębiej i wpływają na szybsze starzenie się skóry, niszcząc jej jędrność i powodując powstawanie ciemnych plamek oraz zmarszczek.
  • Promienie UVB koncentrują się na powierzchni skóry powodując oparzenia i uszkodzenie komórek.

Skóra poddana promieniowaniu UV wytwarza melaninę i grubieje, usiłując się przed nim chronić.

Czy korzystanie ze słońca jest zdrowe?



Ekspozycja na słońce jest istotna, bowiem dostarcza niezbędnej witaminy D. Witaminy D potrzebujemy do przyswajania wapnia i do prewencji przed rakiem piersi, prostaty, jajników i jelita grubego. Latem magazynujemy witaminę D w tkance tłuszczowej, aby wystarczyło jej na okres zimowy. W dni słoneczne również czujemy się lepiej psychicznie i mamy więcej energii. To dzięki zwiększonemu wydzielaniu serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie.



Jak korzystać ze słońca?


Jeśli nie jesteśmy przygotowani na urlopowy intensywny pobyt na słońcu, nie róbmy tego!
Leżenie plackiem na plaży może spowodować oparzenia. Wzrasta też zagrożenie czerniakiem. Jak się w takim razie odpowiednio przygotować?

Ok. 20-minutowe kąpiele słoneczne przyzwyczają skórę do słońca (w przypadku osób z jasną karnacją wskazane są ekspozycje 10-minutowe).
Krem z filtrem, głównie na szyję, dekolt i twarz, zapobiegnie przedwczesnym zmarszczkom (na co dzień wystarczy „dwudziestka”, ale na wakacyjnym urlopie, zwłaszcza w ciepłych krajach, stosujmy filtr SPF 50). Aplikację kremu należy ponawiać co 2–3 godziny.
Nie można dopuścić do oparzenia, nawet niewielkiego.
Usta też wymagają ochrony! Pomoże balsam z filtrem.
Kapelusz osłoni twarz uszy i szyję.

Co z tą Południcą?


Największą intensywność promieniowania słonecznego notujemy między godziną 11.00 a 15.00. W tym czasie słońce ma większą szansę dotrzeć do najgłębszych struktur skóry. Przed nami słoneczne przedpołudnia i piękne późne popołudnia. Nie bądźmy głupsi niż nasi przodkowie i zrezygnujmy z plażowania w środku dnia.

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Pediatria w Szpitalu Podolany

🌈 Dbamy o zdrowie najmłodszych! 🌈 Dzieci są naszą przyszłością, a ich zdrowie jest dla nas priorytetem. W naszej poradni pediatrycznej w Szpitalu Podolany zapewniamy pełną opiekę

Czytaj więcej »

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »