tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Jedzenie w sklepach jest coraz bardziej przetworzone, zdalna praca, siedzenie w domu na kanapie nie sprzyja sylwetce wielu ludzi na świecie. W ostatnim czasie zanotowano duży wzrost ludzi z nadwagą. W Polsce z tym problemem zmaga się już około 20% społeczeństwa, a co najgorsze coraz częściej dotyka to także dzieci. Podstawą nadwagi jest zaburzenie równowagi pomiędzy dostarczaną energią a jej wykorzystywaniem. Jej nadmiar gromadzony jest w postaci odkładającej się tkanki tłuszczowej.

Poniżej przedstawiamy 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nadwadze. Są to rzeczy bardzo ważne i potrzebne, a niektórzy nawet o nich nie wiedzą.

1. Nadwaga jest rezultatem niepożądanego wzrostu masy ciała.

 Jest to spowodowane nadwyżką kaloryczną, dostarczaniem do organizmu zbędnych kalorii, które są zużywane przez daną osobę. 

To, czy nasza sylwetka jest odpowiednia możemy sprawdzić używając do tego wskaźnika masy ciała BMI(Body Mass Index). BMI to stosunek masy ciała wyrażony w  kilogramach do wzrostu mierzonego w metrach podniesionego do kwadratu (BMI = masa ciała kg/ wzrost  m 2).  W przypadku osób dorosłych prawidłowy BMI mieści się  w przedziale od 18.5 do 24.9.

2. Zbędne kilogramy mogą skutkować wieloma przeróżnymi chorobami.

 Są to na przykład choroby wieńcowe, takie jak niedokrwienie serca miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca jest diagnozowana u ponad 40 proc. osób otyłych. Istnieje także możliwość wystąpienia cukrzycy, schorzeń pęcherzyka żółciowego, a nawet zmian nowotworowych. 

3. Szacuje się, że przynajmniej 2 na 3 osoby nie wykonują zadowalającej ilości aktywności fizycznej.

WHO zaleca przynajmniej 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej. Może mieć ona przeróżne odsłony, np. spacer, jazda rowerem, prace w ogrodzie, taniec a nawet zwykłe wchodzenie po schodach. 

4. Wiele osób błędnie używa na zmianę słów nadwaga i otyłość.

Pierwsze stwierdzenie określa stan, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w organizmie w stosunku do masy ciała, która jest beztłuszczowa, mieści się w stopniu umiarkowanym. Za to otyłość to odbiegające od normy nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zwykle o 20% lub więcej w stosunku do masy ciała danej osoby. 

5. Wyjście z nadwagi wcale nie musi być ciężkie.

Na pewno pomocne może być ograniczenie spożywanych w ciągu dnia kalorii. Odpowiedni będzie tutaj deficyt kaloryczny, czyli stan, w którym organizm znajduje się w stanie ujemnego bilansu kalorycznego, oznacza to, że spalamy wówczas więcej kalorii niż przyjmujemy z pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, iż kalorie powinno się obniżać powoli, gdyż może to znacznie spowolnić metabolizm. Optymalny dla organizmu spadek masy ciała w ciągu tygodnia to 0,5–1 kg, nie więcej. 

Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Pediatria w Szpitalu Podolany

🌈 Dbamy o zdrowie najmłodszych! 🌈 Dzieci są naszą przyszłością, a ich zdrowie jest dla nas priorytetem. W naszej poradni pediatrycznej w Szpitalu Podolany zapewniamy pełną opiekę

Czytaj więcej »

GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY

👩‍⚕️ GINEKOLOG W SZPITALU PODOLANY 👩‍⚕️ Dbaj o swoje zdrowie intymne z najlepszymi specjalistami! Zapraszamy wszystkie Panie na rutynowe wizyty ginekologiczne w Szpitalu Podolany. Wizyta obejmuje: ✅

Czytaj więcej »

Lato z Lato z Dziećmi

🌞 Lato z Dziećmi: Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Maluchów (0-4 lata) 🌞 Drodzy Rodzice, Latem, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest, aby

Czytaj więcej »