Metabolizm to tak zwana przemiana materii. Jest to szereg procesów odbywających się w komórkach naszego ciała. Wszystko polega na dostarczaniu do organizmu przeróżnych substancji, niektóre są wymieniane na drugie, inne przyswajane, jeszcze inne pełnią funkcję pomocniczą przy przemianie innych rodzajów materii, a w końcu wybrane stanowią źródło energii.
Oczywiście można przyspieszać metabolizm przez dobranie odpowiednich produktów żywieniowych. Takich, dzięki którym procesy metaboliczne będą non stop pracować.
Najlepsze produkty na przyspieszenie metabolizmu
Z pewnością trafną decyzją będzie dieta. Powinna być ona bezwzględnie dopasowana do zapotrzebowania konkretnej osoby. Musi odgrywać wszystkie role, nie tylko te związane z metabolizmem. Jeżeli jednak czujemy, że mimo starań nasza sylwetka i tak nie zmienia się w tą wymarzoną powinniśmy pomyśleć o dodaniu tych kilku składników do naszego codziennego jadłospisu.
- Ostre przyprawy takie jak chrzan, kurkuma, pieprz, papryczka chili będą strzałem w dziesiątkę. Zawarta w nich kapsaicyna odpowiada nie tylko za ostry smak, lecz podnosi ona również temperaturę ciała, co znacząco przyspiesza przemianę materii.
- Kofeina w kawie przyspiesza metabolizm jedynie wtedy, gdy nie jest podawana z przeróżnymi, zbędnymi kaloriami, mlekiem i cukrem, które jedynie niwelują jej efekty. Jednakże zdrowszą alternatywą będzie tutaj zielona herbata, która dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i niezdrowych związków.
- Woda bierze udział w wielu procesach przemiany materii, więc jej niedobór skutkuje jego spowolnieniem i gorszą wydajnością. Każdy powinien wyrobić w sobie nawyk picia chociażby 2 litrów czystej, niegazowanej wody dziennie.
- Produkty nieprzetworzone są o wiele lepsze od tych przetworzonych. Wynika to z tego, że żywność przetworzona jest już rozłożona na proste związki, przez co wydatek energetyczny podczas trawienia jest mniejszy, a nasz organizm przyswaja więcej kalorii.
Pomocnicze czynniki
Nie samo jedzenie może jednak wystarczyć w walce z przyspieszeniem metabolizmu. Kluczową rolę mogą także odegrać niżej przedstawione czynniki.
- Sen przede wszystkim ten zdrowy i głęboki jest bardzo potrzebny. Gdy jesteśmy niewyspani to nasz organizm pracuje na niższych obrotach, domaga się większej ilości jedzenia, ale na dodatek wolniej je trawi. Możemy również zmobilizować przemianę energii w nocy, poprzez zjedzenie lekkiego posiłku nie później niż 2 godziny przed snem i wykonaniem delikatnych, wieczornych ćwiczeń.
- Trening odpowiedni przeprowadzony jest także genialnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem dla osób początkujących będzie zmienność intensywności ćwiczeń. Od wolnego spaceru, chodu po biegi i wyczerpujące aktywności. Musimy jednak pamiętać o tym, by zmieniać treningi. Ciało przyzwyczajone do pewnych aktywności po jakimś czasie zużywa na nie mniej energii niż wcześniej.
Czego najlepiej unikać
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na alkohol. Utrudnia wchłanianie pokarmu, a poza tym posiada bardzo dużo kalorii. Można powiedzieć, że jest toksyną, która niszczy i upośledza działanie procesów metabolicznych.
Głównym produktem, który niszczy przemianę materii jest cukier i wszystkie wyroby na nim bazujące. Zmniejszają zdolność organizmu do spalania tłuszczu, przez co odkładają się w zbędne kilogramy. Ponadto organizm staje się odporny na insulinę co zaburza prawidłowy metabolizm.
Jednak trzeba wiedzieć, iż zbyt uboga w kalorie dieta też jest błędnym rozwiązaniem. Organizm zachowuje się wtedy tak jak podczas głodu, spowalnia tempo wszystkich procesów życiowych, a co za tym idzie, zmniejsza się ilość zużywanej energii.
Odpowiednim rozwiązaniem więc będzie dobrze zbilansowana dieta, dobrana do naszych osobistych wymagań.