Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Nie jest to czynność obciążająca finansowo. Wystarczy wziąć kurtkę, dobrej jakości buty sportowe i wybiec na łono natury. Pomimo ogromnych korzyści dla ludzkiego organizmu, bieganie może niektórym z nas zaszkodzić. Jak prawidłowo biegać, a kto powinien wybrać inną aktywność?
Świetny trening cardio
Miłośnicy tego sportu łączą się w zespoły na całym świecie i tworzą silne społeczności biegaczy. Nic dziwnego w końcu bieganie to doskonałe cardio, które działa na cały organizm. Ci, którzy aktywnie biegają, są naturalnie mniej narażeni na otyłość. Regularny trening poprawia kondycję, zwiększa wydolność płuc, poprawia pracę serca, wzmacnia mięśnie kończyn dolnych oraz utrzymuje prawidłową pracę układu odpornościowego. Bieganie spowalnia również ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dlatego ważne jest, aby biegać właściwie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Właściwa technika biegania
Zanim zdecydujesz się zacząć biegać, zastanów się, czy Twój organizm jest do tego wystarczająco przygotowany. „Każdy organizm ma inne warunki i warto wiedzieć, jak oszacować jego siłę. Powolne i stopniowe przesuwanie paska własnych możliwości jest możliwe, ale każda zmiana prędzej czy później wpłynie na zdrowie”- zaznacza dr n. med. Karol Szymański, ortopeda z naszej kliniki. Jeśli nie masz doświadczenia z aktywnymi sportami, nie zaczynaj szybko, Twoje stawy mogłyby to źle znieść.
Jak biegać.
Po jakiej powierzchni biegać?
Największym minusem biegania jest obciążenie stawów. Aby uniknąć bólu stawów i zmniejszyć negatywny wpływ biegania, unikaj nawierzchni betonowych lub asfaltowych i raczej wybieraj trening na łonie natury, bądź bieżni. „Bieganie po asfalcie dosłownie dostarcza pacjentów do kliniki, że tak powiem. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że podczas biegania po twardej nawierzchni każdy krok to cios w staw. A potem są zaskoczeni, że bolą ich kolana, czy kostki.” – mówi nasz ortopeda.
Kto powinien biegać, a kto nie?
Bieganie nie jest sportem idealnym na przykład dla wyjątkowo otyłych osób, których waga może poważnie uszkodzić stawy w przypadku silnego uderzenia. Podobnie, jeśli masz ponad 50 lat, ale nigdy nie biegałeś ani nie uprawiałeś sportu, wybierz inną aktywność i nie zapomnij poddać się rutynowej kontroli lekarskiej. Ewentualnie zacznij od dłuższego marszu, przez marszobieg na krótki dystans do ciągłego biegu. Wszystko ma swoją kolejność. Połączenie różnych sportów, które mniej intensywnie wpływają na stawy, jest optymalne. „Idealne wydaje się połączenie jazdy na rowerze i pływania” – radzi nasz ortopeda. „Nie tylko biegając, ale także jeżdżąc na rowerze, można pięknie budować kondycję. Jednak rower jest dużo lepszym rozwiązaniem pod względem obciążenia mięśni i stawów.
Pływanie jako jedyny sport nie powoduje deformacji, dlatego powinno być sportem uzupełniającym każdą inną aktywność. Jedyne, co może boleć po pływaniu niewłaściwą techniką, to szyja, ale jest ona wtedy tylko nadwyrężona i można ją łatwo wyleczyć.. Jeśli zdecydujesz się na bieganie wybierz tereny zbliżone do bieżni – miękkie. W przeciwnym razie jest prawie pewne, że prędzej czy później trafisz do ortopedy ”- podsumowuje dr n. med. Karol Szymański.