tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Kardiologia

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami serca i układu krążenia. Kardiolog rozpoznaje wrodzone choroby kardiologiczne, przeprowadza oraz interpretuje badania takie jak EKG, echo serca, echokardiografia, zleca leczenie oraz nadzoruje proces rehabilitacji pacjentów z problemami w tym zakresie. Sprawdź, jakie choroby diagnozuje kardiolog i jakie są specjalizacje z dziedziny kardiologii.
Kardiologia PCO Szpital podolany
Kardiologia PCO Szpital podolany

Czym zajmuje się kardiologia?

Kardiolog zajmuje się chorobami i wadami serca (wrodzonymi, jak i nabytymi) oraz układu krążenia. Kardiologia to obecnie jedna z kluczowych dziedzin medycyny, jako że schorzenia układu sercowo-naczyniowego zajmują czołowe miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Kardiologia najbardziej rozwinęła się w XX wieku. Obecnie dziedzina ta dzieli się na kilka podspecjalności:

  • kardiologia nieinwazyjna – zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca i układu krążenia bez ingerencji w struktury organizmu (np. poprzez EKG, echokardiografię, scyntygrafię);
  • kardiologia inwazyjna (inaczej interwencyjna) – pozwala na leczenie chorób serca bez otwierania klatki piersiowej. Do zabiegów wykorzystuje się cewnik naczyniowy stosując przede wszystkim dwie techniki: cewnikowanie serca oraz angiokardiografię (koronarografię);
  • kardiologia dziecięca – zajmuje się chorobami serca i układu krążenia u dzieci;
  • kardiochirurgia – dział zajmujący się operacyjnym leczeniem chorób serca, wśród zabiegów kardiochirurgicznych można wymienić przeszczepy serca, wymianę zastawek, rozruszników, wszczepianie by passów.

Pomimo pandemii Covid-19 nie wstrzymaliśmy naszej działalności. Z zachowaniem najwyższych środków ochrony osobistej zabiegi operacyjne oraz konsultacje specjalistów w naszej placówce odbywały się planowo. Jesteśmy i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji. Taka jest nasza misja.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do Nas!

61 66 88 444

Zapisz się na newsletter