tel. 61 66 88 444    recepcja@szpitalpodolany.pl

#1
#4

tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl

Zobacz, w czym może pomóc Ci urolog
 

Zobacz, w czym może pomóc Ci urolog

2022-07-31Trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu czy krew w moczu to oczywiste sygnały, że coś jest nie tak. Warto wtedy udać się po pomoc do urologa, by uzyskać profesjonalną diagnozę.

Urologia jest operacyjna gałęzią medycyny. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem układu moczowego u kobiet oraz układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o schorzenia nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej, prostaty i jąder.

 

Niepokojące objawy

Najczęstsze objawy chorób urologicznych to:

 

5 najczęstszych chorób, które diagnozuje urolog:

 1. Kamienie w drogach moczowych, czyli kamica nerkowa (moczowa)
  1. Z tym schorzeniem boryka się ponad 4% populacji. To choroba przewlekła o zróżnicowanym przebiegu. W układzie moczowym tworzą się złogi zbudowane z substancji obecnych w moczu.
 2. Inkontynencja
  1. To, mówiąc prosto, nietrzymanie lub popuszczanie moczu, czyli brak kontroli nad własnym pęcherzem moczowym. Europejskie statystyki mówią o 16% populacji, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety.
 3. Nowotwory
  1. W przypadku mężczyzn najczęstszy jest rak prostaty. Co roku w Polsce notuje się 19.000 nowych przypadków. Stanowi to u nas 23% wszystkich nowotworów. Inne nowotwory mogą dotyczyć nerek, pęcherza moczowego, jąder i prącia.
 4. Powiększenie prostaty
  1. Ten problem dotyka już ponad pięćdziesięciu procent mężczyzn po pięćdziesiątce. Wraz z wiekiem odsetek ten wzrasta. Powiększona prostata czasami blokuje cewkę moczową i komplikuje oddawanie moczu.
 5. Niepłodność męska i problemy z erekcją
  1. Co prawda według najnowszych badań seksuologów nie wzrasta liczba niepłodnych mężczyzn, ale przybywa problemów z niepłodnością. Stan ten ma wiele przyczyn, dlatego diagnozy należy szukać o specjalistów.

    

Prewencja i podstawowe badania

 

Urolodzy nie ustają w dążeniach do zwiększania świadomości społeczeństwa na temat chorób układu moczowego. Organizują wiele inicjatyw promujących prewencję i okresowe badania. Jest na tym polu jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ wymienione powyżej schorzenia i choroby często traktowane są  – niesłusznie – jako powód do wstydu. Pacjenci obawiają się także bólu, przy czym podstawowe badania nie są w ogóle bolesne. To w pierwszym rzędzie wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne brzucha, badanie odbytnicy, analiza moczu oraz badanie USG.Umów wizytę
Wróć

Pomimo pandemii Covid-19 nie wstrzymaliśmy naszej działalności. Z zachowaniem najwyższych środków ochrony osobistej zabiegi operacyjne oraz konsultacje specjalistów w naszej placówce odbywały się planowo. Jesteśmy i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji. Taka jest nasza misja.

Potrzebujesz
pomocy?


Zadzwoń do Nas!


61 66 88 444