tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
tel. 61 66 88 444     recepcja@szpitalpodolany.pl
574241D5-C691-42B2-BC18-61E04CC7D3A7

Ginekologia i Położnictwo

Ginekologia jest dość szerokim pojęciem, obejmującym zarówno profilaktykę, jak i leczenie różnych dolegliwości w obrębie piersi oraz żeńskich narządów rozrodczych. Profilaktyka ginekologiczna skupia się przede wszystkim na wykonywaniu okresowych badań diagnostycznych. Podczas wizyty u lekarza ginekologa kobieta jest również poddawana wywiadowi lekarskiemu, w którego trakcie specjalista pyta o datę pierwszej miesiączki (tzw. menarche), datę rozpoczęcia ostatniej menstruacji, średnią długość cyklu i o to, czy jest on regularny. Pacjentka powinna poinformować lekarza ginekologa o ewentualnym występowaniu upławów, krwawień, swędzenia czy bólu w okolicy narządów rodnych. Pierwsze badanie ginekologiczne powinno być wykonywane około 16 – 17 roku życia, a zwłaszcza wtedy, gdy kobieta rozpoczęła już współżycie bądź towarzyszą jej nieprzyjemne dolegliwości, np. bardzo bolesna menstruacja bądź bóle dolnej części jamy brzusznej niezwiązane z krwawieniem miesięcznym. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych.

Oddział zajmuje się porodami fizjologicznymi i patologicznymi, a także umożliwia porody rodzinne oraz porody w wodzie. Kobieta rodząca ma zapewnioną swobodę rodzenia, obecność wybranej bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie, edukację i poradnictwo związane z macierzyństwem. Personel na bieżąco informuje o przebiegu porodu oraz stanie dziecka. W oddziale respektuje się prawo do zgody lub odmowy proponowanych procedur.
Oddział jest wyposażony w sprzęt do nadzoru nad matką i dzieckiem. Zapewniona jest pełna gotowość do natychmiastowej interwencji w razie zagrożenia dla matki i dziecka. Oddział realizuje wszystkie zasady zawarte w programie „Szpital Przyjazny Dziecku”. Oddział ściśle współpracuje ze Szkołą Rodzenia, gabinetami i przychodniami opiekującymi się kobietami ciężarnymi.

Ginekologia – badania diagnostyczne

Kontrolne badania ginekologiczne powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz w roku. Oprócz wywiadu lekarskiego obejmują:

  • cytologię, czyli wymaz pobierany z błony śluzowej szyjki macicy (pierwsze ok. 25 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia). Badanie powinno być wykonywane raz w roku;
  • USG dopochwowe – co najmniej raz w roku, przy czym najlepszy moment na badanie przypada na kilka dni po zakończeniu menstruacji;
  • USG jamy brzusznej – wykonywane wówczas, gdy pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia. Tego typu badanie służy także do określenia prawidłowości w rozwoju płodu – w czasie trwania ciąży powinno być wykonywane co najmniej 3 razy;
  • USG 3D/4D – badanie umożliwia przestrzenne zobrazowanie płodu. Powinno być wykonywane powyżej 18. tygodnia ciąży;
  • USG piersi – optymalnym momentem do przeprowadzenia tego badania ginekologicznego jest pierwsza faza cyklu. Badanie powinno być wykonywane raz w roku.

Położnictwo - zakres pomocy

W zakresie ginekologii oddział leczy wszystkie choroby kobiece, świadczy pełen zakres zabiegów operacyjnych metodą otwartą i endoskopową (laparoskopia i hysteroskopia). Oddział na bieżąco wdraża i doskonali nowe metody używane w ginekologii, dotyczy to zwłaszcza nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządów kobiecych.
Kardiologia PCO Szpital podolany

Pomimo pandemii Covid-19 nie wstrzymaliśmy naszej działalności. Z zachowaniem najwyższych środków ochrony osobistej zabiegi operacyjne oraz konsultacje specjalistów w naszej placówce odbywały się planowo. Jesteśmy i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji. Taka jest nasza misja.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do Nas!

61 66 88 444

Zapisz się na newsletter