Sialoendoskopia – leczenie kamicy ślinianek

Kamica gruczołów ślinowych

Kamica ślinianki jest schorzeniem, którego przyczyną są zaburzenia w produkcji śliny co skutkuje tworzeniem się drobnych kamieni. Najczęściej spotykaną formą tej choroby jest kamica ślinianki podżuchwowej, które dotyczy 85% zachorowań, natomiast rzadziej spotykana jest kamica ślinianki przyusznej.

Ślinianki – czym są?

Człowiek ma trzy parzyste gruczoły ślinowe. Należą do nich: ślinianka przyuszna, podżuchwowa oraz podjęzykowa, a także liczne (jest ich od kilkuset do tysiąca) niewielkie gruczoły ślinowe położone w błonie śluzowej gardła i całej jamie ustnej. Zdarza się, że występują również gruczoły dodatkowe, znajdujące się zazwyczaj w sąsiedztwie dużych ślinianek, najczęściej ślinianki przyusznej. Ich funkcjonowanie nie różni od pozostałych gruczołów.

Przyusznica

Przyusznica, czyli ślinianka przyuszna znajduje się za kątem żuchwy i jest największym z gruczołów ślinowych. Jest połączona z jamą ustną przez przewód przechodzący przez policzek i mający ujście na wysokości drugiego górnego zęba trzonowego. To wyjątkowy gruczoł, gdyż przebiega przez niego pień i rozgałęzienie nerwu twarzowego (odpowiada m. in. za mimikę twarzy). Ma to duże znaczenie w przypadku obrzęku spowodowanego stanem zapalnym lub kamicą, gdyż może dojść do porażenia nerwu spowodowanego uciskiem miąższu.

Ślinianka podżuchwowa

Ślinianka podżuchwowa jest zlokalizowana w trójkącie podżuchwowym szyi i od góry ogranicza ją żuchwa. Tak jak przyusznica posiada przewód wyprowadzający, który ma początek pod błoną śluzową dna jamy ustnej i uchodzi w okolicy wędzidełka w dnie jamy ustnej.

Ślinianka podjęzykowa

Ślinianka podjęzykowa jest najmniejsza z grupy dużych gruczołów ślinowych. Jest zlokalizowana w dnie jamy ustnej obok ślinianki podżuchwowej a ich przewody wyprowadzające zazwyczaj łączą się.
Małe gruczoły ślinowe znajdują się w błonie śluzowej wewnętrznej strony policzka, warg nosa, gardła, krtani, tchawicy oraz podniebienia. W przypadku niewydolności jednej lub kilku z dużych ślinianek są w stanie je zastąpić.

Kamica ślinianek

Kamica ślinianek jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do powstania pojedynczych lub mnogich kamieni w strukturach gruczołów ślinowych, najczęściej złożonych z fosforanów lub węglanu wapnia. Zwykle tworzą się w przewodzie ślinianki podżuchwowej, ale kamica może dotyczyć wszystkich gruczołów ślinowych. Po śwince jest to druga co do częstości choroba dotykająca ślinianek i stanowi około jednej trzeciej wszystkich przypadków.

Kamienie częściej tworzą się w przewodach wyprowadzających niż w miąższu ślinianek i zazwyczaj są liczne i drobne, choć zdarzają się również pojedyncze złogi wielkości orzeszka ziemnego. Choroba ta znacznie częściej dotyczy mężczyzn i występuje o osób powyżej trzydziestego roku życia, natomiast dzieci chorują rzadko.
Osoby u których odprowadzanie śliny jest utrudnione lub występują zastoje (np. przez zwężenie lub zdwojenie przewodów odprowadzających) są szczególnie narażone na pojawienie się tej choroby. Inna przyczyną wystąpienia kamicy są zaburzenia składu samej śliny (np. zwiększone stężenie wapnia, gęstość, zaburzenia pH spowodowane infekcją jamy ustnej).

Sialoendoskopia

Zabieg sialoendoskopii czyli wziernikowania przewodów ślinowych jest metodą diagnostyczną, w czasie które możliwe jest usunięcie kamienia ze ślinianki. Uznawany jest za metodę minimalnie inwazyjną, ponieważ nie wymaga ona nacięć skórnych, a wykonywana jest przez naturalne ujścia przewodów ślinowych.
Sialoendoskop wprowadzany jest do światła przewodu wyprowadzającego ślinianki przez jego naturalne ujście w obrębie jamy ustnej, które wcześniej zostaje rozszerzone za pomocą zestawu sond o wzrastającej średnicy. W przypadku stwierdzenia zmian patologicznych w obrębie przewodu wyprowadzającego lekarz usuwa je podczas tej samej procedury. Służą do tego mikronarzędzia (kleszczyki, wiertła, koszyki, itp.) wprowadzane przez kanał roboczy endoskopu. Ewentualne zwężenia przewodów zostają poszerzone przez niskociśnieniowe balony lub za pomocą zestawu zgłębników o wzrastającej średnicy.

GODZINY OTWARCIA

PN.-PT. 8:00 – 20:00
TEL 1. +48 61 66 88 444
TEL 2. +48 61 66 88 445
EMAIL recepcja@szpitalpodolany.pl

Umów wizytę

NASZE GABINETY

Wszystkie treści dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI?

Wypełnij szybki formularz i zasięgnij porady specjalisty w Poznańskim Centrum Otolaryngologii

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na to, żeby Szpital Podolany kontaktował się z Tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności