Leczenie żylaków metodą fal radiowych – RFITT

Leczenie żylaków metodą RFITT

Leczenie żylaków metodą RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia niewydolności żylnej. Zabieg polega na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Powoduje to rozgrzanie ścian żyły co w efekcie prowadzi do jej obkurczenia a następnie zamknięcia. Dostarczana energia jest precyzyjnie kontrolowana komputerowo, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń pozanaczyniowych oraz powstania odczynu zapalnego.

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg można wykonać u osób, u których występują żylaki kończyn dolnych zależne od niewydolnych żył (odpiszczelowej, odstrzałkowej lub żył przeszywających) a także w przypadku występowania izolowanej niewydolności pniowej żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej bez objawowych żylaków pniowych kończyn dolnych.

Korzyści dla pacjenta

Zastosowanie metody RFITT polega na nakłuciu żyły i nie wymaga wykonywania nacięć, a co za tym idzie nie pozostają po nich blizny. Skutkuje to również brakiem dużych krwiaków oraz mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu do metody tradycyjnej. Zabieg można wykonać na obu nogach jednocześnie, czas rekonwalescencji znacznie się skraca – pacjent wraca do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu, a powrót do aktywności zawodowej nie przekracza 2 dni. Metoda ta może być zastosowana u chorych w każdym wieku i każdym stopniu zaawansowania choroby.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu usuwanie żylaków metodą RFITT nie może być wykonane u każdego. Ograniczeniami w przeprowadzeniu tej formy leczenia jest uczulenie na środki znieczulenia miejscowego oraz stany nadkrzepliwości. Na liście przeciwwskazań znajdują się też niewyrównana cukrzyca, wszczepiony stymulator serca, niezdolność do samodzielnego poruszania się, miażdżyca tętnic obwodowych, niewyrównana niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz zmiany zapalne w kończynach dolnych.

Warto zaznaczyć, że kobiety w ciąży oraz okresie karmienia piersią również znajdują się w grupie osób z przeciwwskazaniami, jednak w tych przypadkach decyzja zależy od wielu czynników i jest podejmowana w oparciu o analizę indywidualnych predyspozycji.

Dostępność leczenia

Niestety zabieg usuwania żylaków metodą RFITT nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W naszym Szpitalu istnieje możliwość uregulowania kosztów zabiegu w Systemie Ratalnym lub korzystając z ubezpieczenia w ramach pakietów medycznych Medicover.

GODZINY OTWARCIA

PN.-PT. 8:00 – 20:00
TEL 1. +48 61 66 88 444
TEL 2. +48 61 66 88 445
EMAIL recepcja@szpitalpodolany.pl

Umów wizytę

NASZE GABINETY

Wszystkie treści dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI?

Wypełnij szybki formularz i zasięgnij porady specjalisty w Poznańskim Centrum Otolaryngologii

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na to, żeby Szpital Podolany kontaktował się z Tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności

[recaptcha]