Leczenie przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepukliną pachwinową nazywamy nieprawidłowe przesunięcie się organów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować. Skutkuje to uwypukleniem się pod skórą elementów jamy brzusznej (zazwyczaj pętle jelitowe). Przepukliny pachwinowe należą do najczęstszych przepuklin brzusznych, stanowiąc około 70-80% przypadków. Problem ten zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a dostępne dane statystyczne mówią o stosunku częstości oscylującym w granicach 7-10:1 na niekorzyść płci męskiej. Schorzenie dotyka aż 4-5% męskiej populacji, a według szacunkowych obliczeń niektórych naukowych instytutów ryzyko rozwoju przepukliny w ciągu życia odpowiednio dla mężczyzny wynosi około 27%, a 3% dla kobiety i wzrasta wraz z wiekiem.

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej?

Objawy przepukliny pachwinowej to miękki, sprężysty guzek w okolicy pachwiny, powiększający się podczas kaszlu lub wysiłku i dający dolegliwości bólowe lub dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że w zależności od stopnia nasilenia choroba ta może przebiegać bezboleśnie. Nie należy jednak ignorować tego problemu, ponieważ nieoperowana przepuklina może skutkować poważnymi dla zdrowia i życia konsekwencjami.

Leczenie przepukliny metodą Lichtensteina

Najczęściej stosowaną metodą leczenia przepukliny pachwinowej jest metoda Lichtensteina. Jej popularność wynika z jej wysokiej skuteczności, ale także niskiego ryzyka wystąpienia powikłań oraz nawrotu choroby. Zabieg polega na likwidacji przepukliny i umieszczeniu płasko ułożonej siatki na tylną ścianę kanału pachwinowego. Syntetyczna siatka pozwala odtworzyć prawidłowe warunki anatomiczne tej okolicy. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu podpajęczynówkowym polegającym na podaniu leku w okolice rdzenia kręgowego, co skutkuje wyłączeniem reakcji bólowej poniżej miejsca wkłucia. Istnieje również możliwość przeprowadzenia tego zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Wszczepienie siatki w leczeniu przepukliny metodą Lichtensteina źródło: Boston Hernia

Postępowanie pooperacyjne

Operacja leczenia przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina wykonywana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent jest przyjmowany do szpitala w dniu zabiegu a następnie spędza noc pod czujnym okiem pielęgniarki oraz lekarza dyżurnego na oddziale. W przypadku braku przeciwwskazań wypisywany jest do domu po porannym obchodzie. W pierwszym okresie po operacji ważne jest, by chory nie dźwigał, aby siatka mogła zrosnąć się z otaczającymi tkankami. Wizyta kontrolna u chirurga oraz usunięcie szwów następuje zwykle w ciągu 7 do 10 dni po zabiegu.

Źródła

1. Pielaciński K, Wróblewski T, Wójtowicz J. Wyniki leczenia przepuklin pachwinowych sposobem Lichtensteina w materiale Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Żyrardowie, Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne. 2007;2(6):66–75
2. Leczenie przepuklin pachwiny. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji. Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne. 2009;4(1):40–52

Obraz:
1. Boston Hernia (https://bostonhernia.com/)

GODZINY OTWARCIA

PN.-PT. 8:00 – 20:00
TEL 1. +48 61 66 88 444
TEL 2. +48 61 66 88 445
EMAIL recepcja@szpitalpodolany.pl

Umów wizytę

NASZE GABINETY

Wszystkie treści dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI?

Wypełnij szybki formularz i zasięgnij porady specjalisty w Poznańskim Centrum Otolaryngologii

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na to, żeby Szpital Podolany kontaktował się z Tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności